Foto: Zdeněk Přibyl

11. 5. 2017 Beseda s promítáním - Dušan Vávra - Na padáku do protektorátu

Dne 11. 5. 2017 pohovoří pan Dušan Vávra, badatel vojenské historie, o protektorátu. Beseda spojená s promítáním nese název Na padáku do protektorátu

„Ihned po seskoku do prostoru, který Vám byl ukázán na mapě, kterou zároveň dostáváte, zničíte (zakopete nebo vhodíte do vody s náležitou přítěží) padák, obal z materiálu, letecký oblek a všechno, co nepotřebujete pro další úkol. Nenechávejte si nic na památku. Materiál, který s sebou vezete, dobře uschovejte, tak abyste ho mohl nalézt jenom Vy sám, nebo osoba, které vy o něm řeknete. Bude-li to možno, odneste ho dále od místa seskoku. Nedoporučuji, abyste bral zavazadlo s sebou, byť by bylo i sebelehčí, až půjdete  vyhledávat osoby, jejichž adresy Vám byly dány. …“

Úryvek z dobového dokumentu, který byl určen parašutistovi Oldřichovi Dvořákovi
VÁVRA, Dušan. Muži na správné straně III. díl: životní osudy občanů Strakonicka v zahraniční armádě na bojištích II. světové války. Strakonice: vlastním nákladem autora, 2012 ISBN 978-80-260-8860-8.