vernisáž 4. 8. 2017

12. 3. 2015 Beseda M. Šobr – Putování básnickou krajinou

Ing. Miroslav Šobr, vedoucí oddělení ekologie krajiny odboru životního prostředí MěÚ Strakonice představí díla spjatá s naším regionem.

„Kaštany rozkvétají zase, nad řekou u zámku, kaštany rozkvétají zase, Otava v březích vyhřívá se, nohy si vyzula z opánků“… Těmito verši si přivolával v New Yorku básník Vladimír Stuchl svá mladá léta strakonická, prožitá v škamnách zdejšího gymnazia a po maturitě za okupačního soumraku po čtyři léta tísnění ve zdech zbrojovky. Tady vznikly jeho první dvě knihy Břehy a Prchající laně, jejichž svěží melodické verše, plné přírodního lyrismu, upoutaly mnohé citlivější čtenáře.“

(Ladislav Stehlík, Země zamyšlená, 2. díl, s. 269, 1985).

Program mapuje projekt Zahradou poznání, který vzniká tak, že se na několika místech Strakonicka a Prachaticka vytváří krásná stromořadí či aleje jako pocta spisovateli či básníkovi, který má k danému místu vztah. Po putování románovou krajinou budeme tentokrát putovat krajinou básnickou a sledovat ji očima básníků, kteří ji opěvují verši.