1 foto Z. Přibyl

19. 6. 2014 Křest knihy "Mlýny na Zlatém potoce"

Křest knihy „Mlýny na Zlatém potoce“ - Jaroslava Pixová
Uvedení nové knihy na trh bylo spojeno s besedou o mlýnech, promítáním fotografií a kulturním programem.
V úvodu zazněly mlynářské písně v podání Spolku divadelních ochotníků TYL Netolice.

V knize Mlýny na Zlatém potoce, se mohou čtenáři dozvědět osudy a příběhy jednotlivých mlynářských rodin od nejstarší historie až do dnešních dnů. Jsou tu popisovány i vesničky, kterými Zlatý potok protéká, jejich zajímavosti, ale také události poválečných let v pohraničí. Autorka si odskočila i do Netolic do Kulišova mlýna, kde v 50. letech 20. století našlo práci i několik mlynářů od Zlatého potoka. Jaroslava Pixová čerpala z archivních materiálů, ale hlavně z vypravování pamětníků. Kniha je doplněna mnoha dobovými fotografiemi a na konci barevnou přílohou se snímky mlýnů ze současnosti a památkami lidové architektury v jednotlivých vesnicích.

Představení, křest a autogramiáda knihy spojená s besedou a promítáním fotografií se uskutečnila ve čtvrtek 19. června v 18 hodin v salonku Muzea JUDr. O. Kudrny v Netolicích.Návštěvníci si mohli na místě zakoupit knihu a nechat si ji od autorky podepsat. Poděkování za podporu při vydání knihy patří městu Netolice a obcím Chroboly, Mičovice a Hracholusky.

Současně s knihou Mlýny na Zlatém potoce bylo v prodeji i druhé vydání knihy Na břehu Blanice – Vodňansko, které již bylo vyprodáno, a po kterém se čtenáři často sháněli. Toto druhé vydání je rozšířené o některé nové informace o Denkově a Zelenkově mlýně, které autorka dodatečně objevila v archivech.